Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2024-01-12 09:20:19
Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa tonodiaz na Freepik
Z zaparciami borykamy się dość często, ale pamiętajmy, że mogą być one zarówno wynikiem błędów w diecie, jak i różnorakich problemów zdrowotnych. Dlatego jeśli ta dolegliwość pojawia się u nas często, zawsze przed radykalną zmianą nawyków żywieniowych lub zastosowaniem środków na zaparcia, warto skonsultować się z lekarzem. Są jednak sposoby na zaparcia, które pomogą uporać się z nimi szybki i zapobiegać ich występowaniu w przyszłości.
Gdy mamy zaparcia, możemy się czuć niekomfortowo i ociężale. Jeśli zaparcie pojawia się u nas sporadycznie, możemy zastosować niektóre doraźne sposoby polecane na grupach i forach internetowych. Polecamy raczej wybierać te, które mają sprawdzone działanie medyczne, niż sposoby babć czy cioć, które czasem mogą szkodzić zdrowiu. Szybkim sposobem na zaparcia może być zastosowanie ziół przeczyszczających, na bazie senesu lub kruszyny. Upewnij się jednak, że nie masz uczulenia na te substancje i doczytaj, jaką dawkę preparatu zaleca producent. Skutecznym, doraźnym i szybkim sposobem na zaparcie może być też zastosowanie czopka glicerynowego lub wlewki doodbytniczej, czyli popularnie zwanej lewatywy. Doczytaj jednak na ulotkach, czy nie masz przeciwwskazań zdrowotnych do zastosowanie tych środków. Jako skuteczny i szybki sposób na zaparcia polecany jest również len mielony, który możemy zaparzyć wieczorem, a rano wypić tylko zgromadzony płyn.
Jednym z najczęstszych powodów zaparć jest brak odpowiedniego nawodnienia organizmu. Picie odpowiedniej ilości wody pomaga w utrzymaniu odpowiedniej konsystencji stolca i ułatwia jego przemieszczanie się przez jelita. Zalecana ilość wody do spożycia dziennie może się różnić w zależności od wieku, płci i poziomu aktywności fizycznej. Przyjmuje się, że minimum to ok. 8 szklanek płynów dziennie.
Błonnik jest kluczowym składnikiem diety, który pomaga regulować perystaltykę jelit i zapobiegać zaparciom. Produkty bogate w błonnik, takie jak pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa, owoce i nasiona, mogą pomóc w zapobieganiu zaparciom.
Regularna aktywność fizyczna może poprawić funkcje jelit poprzez stymulację perystaltyki. Nawet krótki, codzienny spacer może przyczynić się do poprawy trawienia i zapobiegania zaparciom.
Probiotyki to zdrowe bakterie, które wspomagają równowagę mikroflory jelitowej. Wprowadzenie produktów bogatych w probiotyki, takich jak jogurt naturalny, kefir, kiszonki lub suplementy probiotyczne, może pomóc w poprawie funkcji jelitowej.
Warto podkreślić, że każdy organizm jest inny, więc skuteczność różnych metod może się różnić. Jeśli problem zaparć utrzymuje się dość długo, zawsze warto skonsultować się z lekarzem.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
natus31 2024.01.12 10:01
U mnie sprawdza się jedzenie suszonych śliwek, korzystanie z deski myjącej uspa a w ostateczności wizyta u lekarza
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.